دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیریم؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیریم؟

امروزه جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین و رایج ترین عمل های زیبایی در جهان شناخته شده است. اما یکی از دغدغه های افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می دهند، نحوه مراقبت از بینی پس از جراحی است. قطعا بارها شنیده اید که پس از جراحی بینی، ممکن است نوک بینی دچار افتادگی شود، یا اینکه در عمل زیبایی بینی های گوشتی امکان بازگشت بینی وجود دارد و غیره. بسیاری از کسانی که این جراحی را انجام می دهند، به دنبال راهی برای حفظ ظاهر بینی خود پس از عمل هستند. مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه روند جراحی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو مهم ترین تاکیدی که تمامی پزشکان و جراحان بینی بر آن توافق دارند انجام دقیق و با وسواس مراقبت های بعد از جراحی بینی است. برای این کار تنها نیاز است تا مراقبت های پس از جراحی بینی را به درستی انجام دهند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تمامی نکات مراقبتی پس از جراحی بینی، به طور کامل آشنا کنیم.

به دلیل مهم بودن این موضوع ما در ادامه همین نوشتار مهم ترین بخش هایی که در زمینه مراقبت های بعد از جراحی بینی لازم است را تدوین کرده ایم که از این قرار است:

  • مراقبت های تغذیه ای بعد از جراحی بینی
  • مراقبت هایی که در زمینه تحرک و فعالیت های ورزشی باید انجام دهید
  • چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی
  • استفاده از انواع مسکن ها و قرص ها

توصیه مهم در زمینه جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی این روز ها آمار قابل توجهی از افراد را به سوی خود جلب کرده است. اما علیرغم اینکه در طول دو دهه اخیر افراد زیادی تحت جراحی قرار گرفتند و از مزایای آن بهره مند شدند هنوز هم هستند کسانی که در زمینه جراحی بینی دغدغه مند هستند و نگرانی هایی دارند.

اما مهم ترین نکته ای که می توان به افراد یادآوری کرد این است که موفقیت روند و نتیجه جراحی بینی تا حد زیادی وابسته به جراح بینی است. بنابراین زمانی که در انتخاب بهترین جراح بینی موفق عمل کرده اید بهتر است که نتیجه جراحی را به دست وی بسپارید و به تجربه و مهارت وی اعتماد کنید.

اعتماد کردن به پزشک در جنب انجام مراقبت هایی که که وی به شما گوشزد می کند از مهم ترین توصیه هایی که با گوش فرا دادن به آن می توانید روند جراحی را با موفقیت پشت سر بگذارید و نتیجه مطلوب برای شما حاصل شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از عمل بینی

در هفته اول پس از جراحی بینی اسپلینت روی بینی شما قرار دارد. از آنجایی که به هیچ عنوان نباید اسپلینت روی بینی خیس شود، بهتر است در هفته اول از استحکام کردن خودداری نمایید. یا اینکه از کسی بخواهید در شستن موهایتان به شما کمک کند. از طرفی در هفته اول دور چشم شما تورم و کبودی ایجاد خواهد شد که معمولا پس از دو هفته به طور کامل برطرف می شود. بنابراین شما پس از ده روز تا دو هفته می توانید فعالیت های روزمره خود را شروع نمایید. البته برای شروع ورزش و فعالیت هایی که موجب افزایش ضربان قلب شما می شوند، بهتر است تا 4 هفته بعد از جراحی بینی صبر کنید.

از دیگر نکات مراقبتی حائز اهمیت پس از جراحی بینی استفاده نمودن از عینک است. اگر از عینک طبی استفاده می نمایید و نمی توانید بدون عینک دید مناسبی داشته باشید، بهتر است پیش از جراحی زیبایی بینی چشم های خود را لیزر نمایید. اما اگر می توانید بدون عینک دید مناسبی داشته باشید، بهتر است حداقل 6 هفته پس از عمل بینی از عینک استفاده نمایید. قرارگیری عینک روی بینی در هفته های اول پس از جراحی، می تواند موجب تغییر فرم قوس ایجاد شده روی بینی شود. احساس بی حسی در اطراف و روی بینی تا حداکثر 6 ماه پس از جراحی بینی طبیعی است و پس از آن به مرور زمان برطرف خواهد شد. از طرفی فرم نهایی بینی را 6 ماه تا یک سال پس از جراحی مشاهده خواهید نمود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

دکتر سوره علاف اکبری متخصص گوش و حلق و بینی توصیه های زیر را برای مراقبت از بینی بعد از عمل جراحی دارد:

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی

از مهم ترین نکاتی است که باید آن را رعایت کنید. در غیر اینصورت می تواند برای روند جراحی و بهبودی شما مشکل ساز شود.

استفاده از :

  • غذاهای نرم
  • غذاهای آبکی؛ مثل آش، سوپ.
  • غذاهایی که نیاز چندانی به جویدن ندارد
  • استفاده از آب میوه های اناناس و کرفس که به کاهش کبودی و تورم کمک می کند.

همه اینها می تواند به کاهش فشار وارده به سطح پوست و آرواره های فک کمک کند. از آنجایی که تمام استخوان و مفاصل صورت در ارتباط با یکدیکر عمل می کنند اگر فشار به عضلات صورت و بینی زیاد باشد روند خونریزی افزایش پیدا کرده در نهایت به کاهش سرعت بهبودی زخم های بینی می انجامد. بنابراین زمانی که غذاها نرم باشند نیازی به حرکت های بیشتر به دهان و دندان ها نیست در نتیجه محل برش های جراحی سریع تر بهبود پیدا می کنند.

بعد از عمل بینی چی بخورید

یکی از مهم ترین نکات مراقبتی پس  از جراحی بینی، تغذیه مناسب در دوران نقاهت است. تا زمانی که اسپلینت روی بینی شما قرار دارد، بهتر است از غذاهای نرم و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند، استفاده نمایید. زیرا جویدن غذا می تواند موجب تغییر فرم بینی و همچنین درد شدید شود. از طرفی خوردن غذاهای سرشار از فیبر می توانند به تسریع روند بهبودی شما کمک نمایند. پس از هفته اول می توانید به مرور شروع به جویدن غذا نمایید. با این وجود باز هم از خوردن غذاهای سفت اجتناب نمایید. خوردن غذاهای ضد التهابی مانند ماهی، توت فرنگی، کلم بروکلی و … نیز می تواند به برطرف نمودن کبودی و ورم بینی کمک نماید. نکته قابل توجه در رابطه با تغذیه مناسب پس از جراحی بینی، اجتناب از خوردن غذاهای اسیدی و حساسیت زا است. زیرا این مواد غذایی می توانند موجب آبریزش بینی و عطسه شوند.

فعالیت های ورزشی بعد از جراحی بینی

به دو دسته تقسم بندی می شوند. یک دسته فعالیت هایی که سبک و کم فشار هستند که بعد از دو الی سه ماه انجام دادن آنها ضرری ندارد. البته همین حرکات کم فشار نیز باید محتاطانه انجام شود.

دسته دوم فعالیت های ورزشی پرفشار هستند که تا شش ماه ممنوعیت مطلق دارد.

چسب زدن به بینی

از دیگر مراقبت ها است که دو فایده که دارد: ابتدا اینکه ورم بینی کاهش پیدا می کند و دومین فایده این است که بینی فرم گیری بهتری خواهد داشت.

استفاده از کمپرس های سرد

برای کاهش ورم و کبودی بینی.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند اثرات مثبتی در کاهش خونریزی داشته باشد. در واقع زمانی که بعد ازجراحی بینی می خواهید استراحت کنید تا مدت زمانی محدود دو بالش را زیر سر بگذارید تا خونریزی از بینی کاهش پیدا کند. شاید استراحت کردن پس از جراحی موضوع خیلی ساده ای باشد، اما بد خوابیدن می تواند موجب افزایش تورم و کبودی صورت شود. از آنجایی که استخوان و غضروف های بینی پس از جراحی بسیار ضعیف هستند، در صورت قرارگیری بینی روی بالش و چرخیدن صورت ممکن است استخوان و غضروف های بینی آسیب ببینند. بنابراین بهترین کار این است که هنگام خوابیدن نیمه نشسته باشید، اگر نمی توانید در این حالت بخوابید بهتر است دو تا سه بالش زیر سر خود قرار دهید. از طرفی بهترین حالت برای خوابیدن رو به بالا است. به هیچ عنوان روی شکم و یا به پهلو بخوابید. از دیگر نکاتی که هنگام خوابیدن باید مدنظر داشته باشید، این است که برای جلوگیری از ضربه خوردن به بینی بهتر است حداقل سه هفته به صورت انفرادی بخوابید. اگر فکر می کنید در طول خواب ممکن است بچرخید و به پهلو شوید، بهتر است دو طرف خود را بالش قرار دهید تا از چرخیدن خود جلوگیری نمایید. پس از ده روز می توانید به پهلو خوابیدن را شروع کنید.

چند روز بعد از عمل بینی می توان کار کرد

یکی از سوالات رایج میان افراد شاغل که برای انجام جراحی بینی اقدام می نمایند، مدت زمانی است که باید از محل کار خود مرخصی بگیرند. اگر نمی توانید حداقل یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید، بهتر است زمانی برای عمل بینی اقدام نمایید که بعد از آن محل کار شما تعطیل است. زیرا حداقل یک هفته پس از عمل زیبایی بینی نمی توانید کار کنید. از آنجایی که پس از هفته اول نیز نمی توانید سر خود را در طولانی مدت پایین نگه دارید، بهتر است در صورت امکان حدود دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. در غیر اینصورت باید حداقل یک هفته در خانه استراحت کنید.

پایین انداختن سر بعد از عمل بینی

یکی از نگرانی های افرادی که جراحی بینی انجام می دهند، افتادگی نوک بینی پس از جراحی است. از طرفی بسیاری از آن ها می خواهند بدانند که آیا پایین انداختن سر می تواند موجب افتادگی نوک بینی شود یا خیر؟ در جواب به این سوال باید گفت که افتادگی بینی معمولا به دلیل عدم استفاده صحیح از چسب بینی و همچنین ماساژ دادن بیش از اندازه بینی اتفاق می افتد. اما پایین انداختن سر پس از جراحی بینی می تواند موجب افزایش کبودی زیر چشم و تورم بینی شود. البته این کار در میزان افتادگی بینی نیز بی تاثیر نمی باشد. به همین در در دو هفته اول پس از جراحی بینی سعی کنید از  پایین انداختن سر خود خودداری نمایید. پس از دو هفته نیز تا شش ماه از پایین نگه داشتن سر خود در طولانی مدت اجتناب نمایید.

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین نکته ای که باید یاداور شویم این است که تمامی اقدامات مراقبتی بعد از جراحی بینی موقتی است ولی اثرات بلند مدتی در بهبود نتیجه جراحی خواهد داشت و بعلاوه اینکه اقدامات چندان پیچیده و دشواری نیست.

از سوی دیگر نیز در زمینه مراقبت های بعد از جراحی بینی نیازی به نگرانی ندارید زیرا که جراحان بینی بعد از جراحی تمامی نکات را به شما یادآور خواهند شد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 2.8]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =

تماس با دکتر علاف اکبری