دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / پیرسینگ بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیرسینگ بعد از عمل بینی

جراحی بینی عملی است که می‌تواند شکل، اندازه و ساختار بینی تغییر دهد. افرادی که به پیرسینگ بینی علاقه دارند اغلب با این سوال مواجه هستند که آیا پس از جراحی می‌توانند پیرسینگ داشته باشند؟ تا چه مدت بعد از جراحی جهت پیرسینگ بینی باید صبر کنند؟ آیا پیرسینگ بینی می‌تواند تاثیر منفی بر نتایج جراحی داشته باشد؟
در ادامه‌ی این مقاله به این سوالات و سوالات مشابه پاسخ می دهیم.

پیرسینگ سپتوم بعد ازعمل بینی

پیرسینگ سپتوم بعد ازعمل بینی

تیغه‌‌ای که در وسط بینی قرار گرفته و بینی را به دو قسمت تقسیم می‌نماید با نام سپتوم شناخته می‌شود. این قسمت از بخش‌های غضروفی و استخوانی تشکیل یافته است. در طی عمل بینی، پیوند غضروف برای فرم بخشیدن به نوک بینی عملی رایج است، حتی اگر پیوند غضروف انجام نشود معمولاُ جهت ایجاد تقارن و فرم بخشیدن به بینی، تغییرات بسیاری روی سپتوم انجام می‌شود. به همین دلیل اغلب جراحان توصیه می‌کنند که پس از جراحی بینی به هیچ وجه تیغه‌ی میانی بینی را سوراخ نکنید. پیرسینگ بینی در بافت نرم کناره‌های بینی نیز می‌تواند آسیب زا باشد و عوارضی را به همراه داشته باشد اما آسیب‌های که پیرسینگ سپتوم ایجاد می‌نماید معمولاُ با عوارض شدیدتری همراه است.

برخی از عوارضی که پیرسینگ سپتوم به همراه دارد عبارتند از:

  • عفونت
  • شکسته شدن پیوند غضروف که در حین جراحی بینی انجام شده است.
  • ایجاد ظاهر نامطلوب
  • فرورفتگی در بخش‌هایی از بینی
  • عدم تقارن بینی

شدت عوارضی که نام بردیم در برخی موارد ممکن است به حدی باشد که نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشید.

بیشتر بدانید: عطسه بعد از عمل بینی

حداقل فاصله‌ی زمانی بین جراحی بینی و پیرسینگ

در طی جراحی بینی غضروف‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های نرم بینی دچار تغییراتی می‌شوند. بهبود بافت‌ نرم و دیگر ساختارهای بینی که حین جراحی ترمیم شده‌اند به چندین هفته زمان نیاز دارد. هرگونه فشار و آسیب به بافت بینی در طی دوران نقاهت می‌تواند آسیب‌هایی به بینی وارد نماید و با عوارض ناخواسته مواجه شوید.

به همین دلایل توصیه می‌شود به مدت حداقل هشت الی 10 هفته جهت پیرسینگ بینی صبر کنید. برخی متخصصین توصیه می‌کنند حداقل شش الی 12 ماه صبر کنید. به طور کلی، با توجه به اینکه دوران نقاهت در افراد مختلف با توجه به نوع جراحی که انجام داده‌‌اند و روند بهبود می‌تواند کاملاُ متفاوت باشد به همین دلیل پیش از اینکه هرگونه سوراخی روی بافت نرم و یا غضروف بینی ایجاد نمائید ابتدا باید با جراح خود مشورت داشته باشید.

خطرات پیرسینگ پیش از بهبود کامل بینی بعد از عمل بینی

اگر پیرسینگ بینی را زودتر از بازه‌ی زمانی که اشاره کردیم انجام دهید ممکن است نتایج جراحی با عوارض و مشکلات غیر قابل جبرانی مواجه شود. سوراخ کردن غضروف بینی در تیغه‌ی میانی بینی می‌تواند باعث آسیب به غضروف‌ها شده و روند بهبود را با اختلال مواجه نماید.

همچنین عوارضی که پس از پیرسینگ ممکن است ایجاد شود می‌تواند باعث آسیب به ساختارهای داخلی بینی شده و به طور کلی نتایج را تغییر دهد.

بیشتر بدانید: جراحی بینی قبل یا بعد از بارداری

عوارض پیرسینگ بعد از عمل بینی

در حالت کلی پیرسینگ بینی حتی برای بینی‌های سالم که هیچ گونه جراحی نداشته‌اند می‌تواند با عوارض مختلفی همراه باشند. تعدادی از این عوارض عبارتند از:

  • خونریزی
  • عفونت
  • آسیب به ساختارهای داخلی

پس از جراحی بینی تا چند هفته و گاهی چند ماه با عوارضی مانند تورم، کبودی، احتمال خونریزی و درد مواجه خواهید بود. احتمال شدت یافتن این عوارض با پیرسینگ بینی چندین برابر خواهد شد و در صورتی که با عوارض پس از پیرسینگ مواجه شوید روند بهبود شما به تاخیر میفتد و در برخی موارد ممکن است شدت آسیب‌های وارد شده به حدی باشد که نیاز به یک جراحی ترمیمی پیدا کنید.

عوارض پیرسینگ بعد از عمل بینی

بیشتر بدانید: اهمیت پوست در جراحی بینی

نکاتی که برای پیرسینگ بعد از عمل بینی باید رعایت شود

پیرسینگ بینی به عنوان یک عمل زیبایی شناخته می‌شود. با وجود اینکه این عمل باید توسط یک پزشک و در مراکز بهداشتی انجام شود، متاسفانه اغلب در مکان‌های غیربهداشتی و توسط افراد غیر آموزش دیده که هیچ اطلاعی از آناتومی و ساختار بینی ندارند انجام می‌شود. آسیب‌های وارد شده پس از پیرسینگ بینی توسط افراد غیر متخصص بسیار بیشتر از عوارضی است که در مراکز بهداشتی و تحت نظر پزشک انجام می‌شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود اگر تمایل به پیرسینگ بینی بعد از عمل بینی دارید این عمل را حتما در یک مرکز بهداشتی و زیر نظر یک متخصص انجام دهید تا میزان آسیب وارد شده به بافت و ساختار بینی در حداقل ممکن قرار داشته باشد و با عوارض جانبی بعد از پیرسینگ بینی مواجه نشوید.

نتیجه گیری

پیرسینگ بینی یکی از عمل‌های زیبایی است که افراد بسیاری به آن علاقه دارند. در صورتی که پس از جراحی بینی قصد انجام پیرسینگ را دارید ابتدا باید صبر کنید تا دوران نقاهت شما به پایان برسد. بعد از اینکه بهبود ساختارهای داخلی (بافت نرم و بافت سخت) به خوبی انجام شد می‌توانید با پزشک خود مشورت نمائيد و سپس جهت پیرسینگ اقدام نمائید.

با توجه به عوارض جانبی که ممکن است پس از پیرسینگ ایجاد شود و نتایج منفی که در جراحی ایجاد می‌کند توصیه می‌شود از پیرسینگ سپتوم خودداری شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =

تماس با دکتر علاف اکبری