دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / قبل از عمل جراحی ترمیمی بینی بخوانید!
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

قبل از عمل جراحی ترمیمی بینی بخوانید!

عمل جراحی ترمیم بینی یا عمل دوباره بینی برای افرادی انجام می شود که از نتایج حاصل از عمل اولیه بینی رضایت ندارند یا به هر دلیلی بینی آنها دچار مشکلات ظاهری و یا عملکردی شده است. جراحی مجدد رینوپلاستی به منظور اصلاح ایرادات و نقایص بینی انجام می شود و به بازسازی مشکلات ظاهری و تنفسی که در اثر عمل جراحی اولیه به وجود آمده، می پردازد.

جراحی ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه بینی یکی از حساس ترین جراحی هایی است که در حوزه جراحی های زیبایی وجود دارد. در واقع این جراحی با هدف بهبود وضعیت بینی و نیز رفع تمامی مشکلاتی که در جریان جراحی اولیه بینی ایجاد شده است انجام می شود.

به جهت اینکه جراحی دوباره بینی از حساسیت های زیادی برخوردار است در این زمینه سوالات زیادی وجود دارد و افراد درصدد هستند که اطلاعات زیادی دراین زمینه داشته باشند. از همین رو در این مقاله در صدد هستیم که به طور مبسوط و گسترده به مساله جراحی ترمیمی بینی بپردازیم.

در بخش های مختلفی که در این مقاله پیش بینی کرده ایم، جراحی ترمیم بینی از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر شما هم جزء آن دست از افرادی هستید که به عمل ترمیم بینی نیازمند شده اید و به دنبال کسب اطلاعات در این حوزه هستید این مقاله را از دست ندهید.

جراحی ترمیمی نوک بینی - دکتر سوره علاف اکبری

جراحی ترمیمی نوک بینی

جراحی ترمیم بینی چیست؟

جراحی ترمیمی بینی که نام دیگرش جراحی ثانویه بینی است همانگونه که از نامش بر می آید برای ترمیم و رفع مشکلاتی که در ناحیه بینی به وجود آمده است انجام می شود.

به بیانی دیگر در مواردی مشاهده شده است که افرادی تحت جراحی اولیه بینی قرار می گیرند. در طول جراحی یا بعد از جراحی مشکلاتی در روند جراحی یا روند بهبودی حاصل می شود که نتیجه مطلوبی برای فرد حاصل نمی شود. مشکلاتی که بعد از جراحی اولیه بینی رخ می دهد ممکن است مستلزم جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی شود. در این موارد پزشکان توصیه می کنند که عمل بینی تکرار شود و تمامی مشکلات حل و فصل شوند.

 در عمل جراحی ترمیمی بینی موقعیت قرار گیری غضروف های داخل بینی و وضعیت بینی قبل از عمل جراحی نخست مورد بررسی و ملاحظه قرار می گیرد، بنابراین ارائه سوابق پزشکی و نمونه عکس های قبل و بعد از عمل جراحی نخست به پزشک می تواند مفید و سودمند باشد.

از طریق عمل دوباره بینی می توان ناهماهنگی ها و عدم تقارن در بینی را از بین برد. بنابراین عمل جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی هم در جهت اصلاح فرم و شکل ظاهری بینی و هم برای رفع مشکلات تنفسی که بعد از جراحی اولیه بینی به وجود آمده است مورد استفاده قرار می گیرد.

ویدئو زیر مربوط به فیلم ترمیم بینی عمل شده توسط دکتر سوره علاف اکبری است:

 

نکته مهمی که در خصوص این عمل وجود دارد این است که با توجه به این که عمل جراحی ثانویه نسبت به عمل نخست پیچیده تر و مشکل تر است، بنابراین انتظارات فرد نسبت به نتایج حاصل از این عمل نیز باید معقول تر و منطقی تر باشد.

چرا گاهی عمل زیبایی بینی رضایت بخش نمی شود؟

همان طور که می دانید کشور ما دارای بهترین جراحان بینی است و اکثر عمل های جراحی بینی موفقیت آمیز است. اما گاهی عمل جراحی بینی با شکست مواجه می شود و بیمار از نتیجه عمل رضایت ندارد! عوامل بسیاری می تواند بر نتیجه نهایی عمل رینوپلاستی تاثیرگذار باشد، که برخی از این عوامل عبارتند از:

 • عدم دقت و وسواس در انتخاب جراح بینی
 • ارزیابی های اولیه ضعیف قبل از عمل بینی
 • انتخاب تکنیک نادرست جراحی
 • عدم تبحر در انجام جراحی
 • انتظارات نامعقول بیمار از عمل بینی
 • عدم رعایت نکات بعد از عمل بینی توسط بیمار

اغلب این خطاها و بی دقتی ها ناشی از بی تجربگی جراح در انجام عمل رینوپلاستی است. برای دریافت بهترین نتایج از عمل بینی باید به پزشکی حاذق و متبحر در این زمینه مراجعه کنید. بسیاری از جراحان پلاستیک در انجام عمل های زیبایی سایر قسمت های بدن بسیار با مهارت هستند اما در عمل بینی ضعف های بسیاری دارند، بنابراین حتما قبل از عمل بینی تحقیق کنید و از نمونه کارهای جراح بینی مدنظرتان دیدن کنید.

جراحی ترمیم بینی چرا انجام می شود؟

علل و عوامل مختلفی می تواند در جراحی مجدد بینی دخیل باشد. از جمله مهم ترین و شایع ترین دلایلی که موجب می شود جراحی بینی تکرار شود از این قرارند:

 1. در مواردی جراحی بینی انجام می شود اما افراد بعد از مدت زمانی کوتاه اظهار نارضایتی می کنند. در واقع اعتراض آنان بدین جهت است که شکل ظاهری بینی آنگونه که مد نظر  آنها بوده است جراحی نشده است.

در این موارد پزشکان با دقت زیاد در خصوص نتیجه جراحی بررسی هایی را خواهند داشت.

واقعیتی که وجود دارد این است که در بسیاری از موارد شاهد بوده ایم که افراد درگیر یکسری وسواس های بی موردی شده اند که نیازی برای انجام جراحی مجدد وجود ندارد. در این شرایط پزشکان نهایت تلاش خود را می کنند که افراد را متقاعد کنند که افراد از حساسیت های خود بکاهند و خطر نکنند. زیرا همانگونه که گفتیم این جراحی از حساسیت های زیادی برخوردار است.

 1. در مواردی نیز به دلایلی روند جراحی به نوعی پیش می رود که افراد بعد از جراحی با مشکلات عملکردی در ناحیه بینی مواجه خواهند بود.

برای مثال ممکن است که جراحی نتیجه ای منفی در پی داشته باشد و افراد در عمل تنفس با مشکلاتی روبرو گردند. این دلیل موجب می شود که پزشکان برنامه ای برای جراحی ترمیمی بینی طراحی کنند و در فرصت مناسب این جراحی را تکرار کنند.

 1. سومین دلیلی که باعث می شود جراحی ترمیمی انجام شود این است که بعد از جراحی بینی افتادگی بینی اتفاق می افتد.

این عارضه کاملا احتمالی است و ممکن است در افرادی رخ دهد و در بسیاری افراد رخ ندهد. بعد از اینکه این عارضه پیش می آید پزشکان جراحی ترمیمی بینی را انجام می دهند و تلاش می کنند که با اقدامات ترمیمی نوک بینی را به شکل مناسب در بیاورند. برای ترمیم نوک بینی می توانند از پیوند غضروف روی نوک بینی استفاده کنند.

ترمیم بینی | عمل ثانویه بینی - دکتر سوره علاف اکبری

نمونه عمل ترمیمی بینی دکتر سوره علاف اکبری

عمل ترمیمی بینی مخصوص چه کسانی است؟

به طور کلی عمل جراحی ترمیم بینی به افرادی که بینی آنها پس از انجام عمل دچار مشکلات زیر شده است، توصیه می شود:

 • افرادی که افتادگی نوک بینی به پایین و در نتیجه کاهش فاصله لب و بینی دارند.
 • افرادی که طی عمل جراحی اولیه بینی قوز بینیشان به حد کافی از بین نرفته است.
 • انحراف و کج بودن تیغه بینی
 • وجود قوس بیش از اندازه و سربالا بودن غیر طبیعی در بینی
 • بیش از حد باز و بزرگ بودن پره های بینی
 • وجود هرگونه مشکل تنفسی شامل خشکی بینی و انسداد مسیر تنفسی بعد از عمل
 • وجود فرو رفتگی در بینی در نتیجه برداشته شدن بیش از حد بافت نرم بینی
 • باریک و نازک بودن بیش از حد نوک بینی
 • وجود قوس شدید در تیغه بینی در اثر برداشته شدن بیش از حد پشت بینی
 • وجود جای بخیه و زخم به طوری که خیلی شدید باشد
 • قرار گرفتن پره های بینی در محلی نامناسب و زیاد بودن فاصله سوراخ ها
 • وجود غضروف اضافی و بدفرم در نوک بینی
 • کلیپسی یا گیره ای شدن بین
 • پهن به نظر آمدن بینی از رو به رو
 • به وجود آمدن اختلالات بویایی
 • تناسب نداشتن فرم و اندازه بینی با حالت کلی چهره

بر این اساس عمل جراحی ترمیم بینی می تواند مشکلاتی از این دست را رفع کند و بینی را تا حد امکان به فرم و حالت دلخواه تبدیل کند.

چه زمانی برای انجام جراحی ترمیمی بینی مناسب است؟

اگر بینی شما هم پس از انجام عمل اولیه دچار مشکل است و به هر دلیلی از آن ناراضی هستید ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چه مدت زمانی بعد از  انجام عمل نخست می توانید اقدام به انجام عمل ترمیمی بینی کنید.

اگرچه زمان مناسب برای انجام عمل ترمیمی از سوی پزشکان مختلف متفاوت است اما در اکثر مواقع توصیه می شود حداقل مدت زمان یک سال از عمل گذشته باشد البته در برخی موارد انجام عمل ترمیم بینی قبل از گذشت یک سال نیز امکان پذیر است.

لزوم گذشت این مدت زمان به این جهت است تا تورمات و بافت های بینی به طور کامل ترمیم شده و بهبود یافته باشند و بینی به شکل نهایی و اصلی خود رسیده باشد. اما در صورت وجود مشکلات تنفسی و بویایی ممکن است به تشخیص پزشک این عمل زودتر انجام شود.

روش انجام جراحی ترمیمی بینی

برای انجام جراحی ترمیم بینی مانند عمل اولیه بینی، از دو روش باز و بسته استفاده می شود. و اینکه کدام روش برای شما مناسب است، بسته به مشکلاتی که بعد از عمل بینی تجربه کرده اید و همچنین صلاحدید جراح بینی شما دارد.

عمل ترمیمی بینی تحت بیهوشی کامل انجام می شود. در صورتی که برای این نوع از جراحی بینی، به بهترین جراح بینی مراجعه کرده باشید، ایشان سعی می کنند برای اصلاح و رفع مشکلات بینی از زخم هایی که طی عمل اولیه در داخل بینی ایجاد شده استفاده کند. البته ممکن است جراح مجبور شود که چند برش خارجی برای دسترسی بیشتر به غضروف و استخوان بینی و همچنین بهبود عملکرد سیستم تنفسی ایجاد کند.

مزایا و نکات مثبت عمل مجدد بینی

از آنجایی که دفرمه بودن بینی و نداشتن ظاهری مناسب تاثیر به سزایی در کاهش اعتماد به نفس و فقدان احساس زیبایی در فرد دارد، بنابراین عمل دوباره بینی برای افرادی که حس ناخوشایندی نسبت به نتیجه عمل قبلی دارند، بسیار مفید است و موجب برگشت اعتماد به نفس فرد می شود.

همچنین افرادی که بعد از انجام عمل دچار اختلالات جسمانی و عملکردی مانند مشکل در تنفس و بویایی می شوند، می توانند به راحتی با انجام عمل ثانویه این مشکلات را رفع کنند، بنابراین این عمل ناهنجاری های ساختاری را نیز برطرف می کند.

این در حالی است که مشکل در نفس کشیدن می تواند فرایند استراحت و خواب را هم دچار اختلال کند و در نتیجه خواب ناراحت، بیماری های دیگری هم به وجود می آیند، که با جراحی ترمیمی بینی می توان تمامی این مشکلات را حل کرد.

خطرات عمل ترمیمی بینی

اگر بخواهیم واقع بینانه سخن بگوییم این گونه باید عنوان کرد که جراحی ترمیمی بینی عملی بسیار دقیق، پیچیده و حساس است. حساسیت این جراحی بدین مساله باز می گردد که بینی یکبار برش خورده و تمامی گوشت و پوست و غصروف اضافی بینی برداشته شده است. بینی بعد از جراحی اولیه قطعا ساختار ابتدایی خود را از دست داده است و نمی توان توقع روندی ساده در جراحی ترمیمی بینی داشته باشید.

برای مثال در صورتی که پزشکان بخواهند در جراحی ترمیم بینی، نوک بینی و غضروف آن را ترمیم کنند در مواردی مجبور هستند که از سایر نواحی بدنی مثل لاله گوش یا دنده، برای جراحی نوک بینی، غضروف تهیه کنند. بنابراین با این توضیحات می توان فهمید که چقدر روند جراحی ترمیمی پیچیدگی دارد.

در آخر برای پاسخ گویی به این سوال که جراحی ترمیمی بینی عارضه ای در پی دارد یا خیر؟ باید بگوییم که اگر از سوی پزشکان ناپخته و بی تجربه انجام شود قطعا ایمن و بی خطر نخواهد بود. از این رو توصیه می کنیم که این جراحی از سوی بهترین و معتبر ترین پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند انجام شود تا نتیجه ای مطلوب و زیبا داشته باشد. بنابراین اگر در انتخاب بهترین جراح ترمیمی بینی دقت لازم را داشته باشید قطعا خطری وجود ندارد.

نکاتی در زمینه جراحی ترمیمی بینی

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص انجام جراحی ترمیمی بینی وجوددارد این است که این جراحی تقریبا بعد از گذشت یک سال از جراح اولیه انجام می شود. این فاصله زمانی از چند جهت قابل توجیه است:

اول اینکه بسیاری از افراد بعد از مدت زمانی که تورم و التهاب بینی از بین رفت نتیجه واقعی جراحی را مشاهده می کنند و از تصمیم خود برای انجام جراحی مجدد بینی منصرف می شوند.

دوم اینکه چون در طی جراحی اولیه برش ها زیاد است باید ابتدا روند بهبودی حاصل شود بعد مجدد برش هایی در این ناحیه ایجاد شود. دو جراحی در فاصله زمانی کوتاه می تواند عاملی بسیار خطرناک برای سلامتی افراد باشد.

جراحی ترمیمی بینی برای افراد حتما باید از سوی بهترین جراح بینی ترمیمی انجام شود زیرا در صورتی که در این روند دوم کوچکترین مشکلی پیش بیاید دیگر جبران پذیر نخواهد بود. از همین رو باید از پزشکانی کمک گرفت که موفقیت نتیجه جراحی با تکیه بر تجربه و توانمندی انها تضمین باشد.

بهترین جراح ترمیمی بینی چه کسی است؟

اصولا جراحی های ترمیمی از جراحی های اولیه دشوارتر و پیچیده تر است که جراحی ترمیمی بینی نیز از این قضیه متثنی نیست، به همین دلیل باید در انتخاب بهترین جراح ترمیمی بینی نهایت دقت را داشته باشید. با توجه به اینکه تمامی جراحان بینی عمل ترمیمی انجام نمی دهند، بنابراین پیدا کردن بهترین جراح عمل ترمیمی بینی کار دشواری نیست.

اگر به دنبال بهترین دکتر ترمیم بینی در تهران یا هر شهر دیگری  هستید حتما موارد زیر را در انتخاب جراحتان رعایت کنید:

 • از نمونه کارهای جراحی ترمیمی وی دیدن کنید.
 • مراجعه حضوری به مطب جراح مدنظرتان داشته باشید و از نظرات مراجعه کنندگان وی مطلع شوید.
 • قبل از عمل جراحی بینی، یک جلسه مشاوره با جراحتان داشته باشید و تمامی مشکلاتی که بعد از جراحی اولیه تجربه کرده اید برای پزشک بازگو کنید و توقعات خود را از عمل ترمیمی بینی را نیز در اختیار ایشان قرار دهید.
 • با توجه به اینکه مدت زمان جراحی ثانویه بینی طولانی تر از جراحی اولیه است، بهتر است جراحی را انتخاب کنید که مدیریت زمان خوبی داشته باشد.
 • در اکثر مواقع مشکلاتی که بعد از جراحی اولیه بینی برای شما به وجود آمده است با سایر روش های غیر جراحی و بسیار راحت تر قابل حل است، در صورتی که بهترین جراح بینی ترمیمی را انتخاب کرده باشید، ایشان بنابر علم و تخصصی که دارند، اقدام به اصلاح مشکلات بینی شما با سایر روش ها خواهد کرد.
 • با توجه به اینکه در اولین جراحی، تعدادی برشی و زخم در بینی ایجاد شده است، بنابراین در جراحی ترمیمی امکان ایجاد برش های زیاد نیست و باید جراح ترمیمی بینی بتواند با حداقل ایجاد برش عمل را انجام دهد.
جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه

جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه دکتر سوره علاف اکبری

هزینه عمل ترمیمی بینی

بسیاری بر این باورند که عمل ترمیمی بینی بسیار آسان تر از عمل اولیه بینی است! در این حالی که این باور کاملا اشتباه است و طبق مواردی که در بالا به آن اشاره داشتیم، جراحی ترمیم بینی بسیار دشوارتر و پیچیده تر از عمل اولیه بینی است.

عمل دوباره بینی باید با حساسیت و دقت بسیار بیشتری انجام شود، تا نتایج عمل نیز راضی کننده باشد. بنابراین بدیهی است که هزینه ترمیم بینی عمل شده از هزینه عمل اولیه بینی بیشتر باشد.

همچنین قیمت عمل بینی ترمیمی نسبت به شرایط مختلف و در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد، برای اطلاع از هزینه های جراحی ترمیمی بینی می توانید با شماره ۰۹۱۹۲۱۴۵۲۴۰ تماس حاصل فرمایید.

نکته آخر

در پایان نکته ای که به عنوان توصیه آخر داریم این است که بسیاری از جراحی های زیبایی از آن جهت که رابطه مستقیمی با زیبایی دارد از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است. توصیه ای که همواره به عزیزان و همراهان همیشگی مان داریم این است که حتما پیش از آنکه روند جراحی های زیبایی را طی کنید، در خصوص مهارت و میزان توانمندی پزشکان مربوطه تحقیق داشته باشید و در صورتی که از آگاهی و دانش و نیز از مهارت آنها یقین حاصل کردید روند درمانی و جراحی را به آنان بسپارید.

از آنجایی که عمل جراحی ترمیم بینی نسبت به عمل اولیه پیچیده تر و دشوار تر است و در نتیجه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، انتخاب پزشک متبحر و ماهر در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که نتیجه حاصل از این عمل بازگشت ناپذیر است و منجر به نتیجه ای نهایی می شود و در عمل جراحی ترمیمی دیگری نمی توان آن را اصلاح و بازسازی کرد.

بنابراین توصیه می شود پیش از تصمیم به انجام این عمل از بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مشورت و راهنمایی دریافت کنید و با مطلع کردن او از سوابق پزشکی و انتظارات خود، به نتیجه دلخواه و مطلوب خود برسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =

تماس با دکتر علاف اکبری