دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / دلیل افتادگی نوک بینی بعد از جراحی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دلیل افتادگی نوک بینی بعد از جراحی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل پیچیده است که نیاز به تجربه بسیار زیاد جراح دارد. هدف از انجام رینوپلاستی زیبایی آن اصلاح ساختار بینی به منظور بهبود شکل ظاهری آن است. این با اهداف، انتظارات واقع بینانه و ایده آل های زیبایی شناختی که توسط جراحان زیبایی بینی وجود دارد، تعریف می شود. نحوه جراحی طی چند دهه اخیر به طور قابل توجهی تکامل یافته است، با تغییراتی که در این روش انجام شده است تا رضایت بیمار پس از عمل را بهبود بخشد. لزوماً تمام اطلاعات مورد نیاز برای اطمینان از رضایت بیمار را فراهم می کند. شواهد خوبی در مورد جنبه های روانی قابل توجهی در رضایت بیمار بعد از جراحی وجود دارد.

یکی از رایج‌ترین عوارضی که ممکن است بعد از عمل بینی رخ دهد، «افتادگی نوک بینی» می باشد. در اینجا معنی افتادگی این است که در ابتدا، وقتی از نیمرخ نوک بینی در سطح مطلوبی قرار گرفته است. اما با گذشت زمان، نوک بینی دچار افتادگی می شود، که به اصطلاح گفته می شود بینی افتاده است. هنگامی که یک بیمار لبخند می زند، به نظر می رسد که نوک بینی وی پایین می آید. افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند قطعا به دنبال بهبود زیبایی صورت خود هستند، اما این افتادگی بینی ممکن است بعد از جراحی بینی برای آنها ناراحت کننده باشد.

دلایل افتادگی بینی بعد از جراحی

در رابطه با افتادگی بینی دلایل متعددی وجود دارد. در بیشتر موارد، این مورد قابل پیش بینی و قابل پیشگیری است. دلیل اول این است که جراح افت بینی را پیش بینی نمی کند و بنابراین، موقعیت نوک بینی را به اشتباه در ارتباط با بقیه مشخصات بینی تنظیم می کند. پیش بینی و پیشگیری از عارضه نوک بینی در میان جراحان مجرب بینی کاملاً شناخته شده است. آنها باید همیشه مقداری انقباض را به پایین نوک بینی در نظر بگیرند، زیرا برش های آنها تمایل به انقباض دارد. کشش طبیعی گرانش به سمت پایین و نیروهای انقباضی ناشی از این برش ها باعث افت نوک می شود. جراح باید در طول برنامه ریزی عمل شما و در حین اجرای آن پیش بینی کند.

دومین دلیل رایج برای افتادن نوک این است که استحکام کافی در غضروف نوک باقی مانده بینی برای حفظ موقعیت خود وجود ندارد. اگر جراح نتواند تشخیص دهد که غضروف نوک بینی ضعیف است و پس از برداشتن بخشی از آن برای باریک کردن نیمه پایینی بینی، وضعیت خود را حفظ نمی کند، در این صورت چنین افتادگی نوک بینی رخ می دهد و نمایه ناقص خواهد بود. ارزیابی دورنمای این اتفاق باید در جلسه مشاوره انجام شود زیرا جراح استحکام غضروف های بینی را احساس می کند و تخمین می زند که چند درصد از استحکام را می توان پس از برداشتن بخشی از غضروف حفظ کرد.

نمونه عمل رینوپلاستی
نمونه عمل زیبایی بینی در یک خانم 35 ساله

سومین دلیل برای “افتادگی نوک” این است که در واقع نوک بینی افت نمی کند بلکه بافت بینی بالای نوک بالا می رود و به نظر می رسد نوک آن افتاده است. این به طور کلی به دلیل عدم موفقیت جراح در پیش بینی انقباض و سفت شدن است که مطمئناً در طول بهبودی اتفاق می افتد. همانطور که تورم کاهش می یابد و بافت ها شروع به جوش خوردن می کنند، ممکن است غضروف ها در قسمت میانی بینی به سمت بالا بروند. این غضروف های “جانبی فوقانی” به طور خودکار و به طور طبیعی به سمت وسط گرایش پیدا می کنند و اگر در پیش بینی این گرایش به اندازه کافی کوتاه نشده بودند، تمایل دارند از سطح نیم رخ پیش بینی شده بالاتر بروند. بنابراین، یک تحدب نیمرخ، رخ می دهد که باعث می شود نوک به نظر برسد که گویی افتاده است.

ساختار بینی توسط بافت های نرم احاطه شده است که تاثیر زیادی در تعیین شکل ظاهری بینی دارد. برخی موارد در جراحی را نمی توان در حین عمل ارزیابی کرد و بنابراین باید طی یک برنامه ریزی دقیق قبل از عمل در نظر گرفته شود.

پیشگیری از افتادگی نوک بینی

در پیشگیری از افتادگی نوک بینی به دنبال جراحی بینی، 2 تکنیک رایج وجود دارد که در این مطالعه با هم مقایسه می شوند. یک روش برای تقویت ساختاری کلوملا و جلوگیری از حرکت نوک بینی در هنگام لبخند زدن در نظر گرفته شده است روش دیگر به دنبال جلوگیری از تغییرات نوک بینی در حین لبخند زدن است. پیوند ستون فقرات می تواند از غضروف سپتوم، غضروف گوش، دنده یا حتی استخوان تشکیل شود.

هدف از پیوند ایجاد استقامت بیشتر نوک بینی و در عین حال تقویت کلوملا و غضروف های جانبی پایینی است تا به آنها اجازه دهد در برابر کشش نیروهای دینامیکی مانند سپتی ناسی کاهش دهنده مقاومت کنند. پوشش بافت نرم بینی که از پوست تشکیل شده است. ماهیچه‌ها، غضروف‌ها و رباط‌ها می‌توانند به طور مستقل عمل کنند و نقش مهمی در نتیجه پویا پس از جراحی بینی داشته باشند. اصلاح عضله سپتی ناسی کاهش دهنده برای بهبود نتایج جراحی بینی به خوبی شناخته شده است. روش دقیق تغییر این عضله برای بهبود نتایج در مقالات مورد بحث است. بررسی سیستماتیک سینو و همکارانش هیچ شواهدی را نشان نداد که نشان دهد کدام روش برتر است، از برداشتن عضله تا تقسیم ساده آن در زمان وارد کردن آن. البته این 2 روش را می توان برای ایجاد تقویت برای افتادگی نوک بینی به دنبال آن ترکیب کرد.

نتیجه گیری

دستیابی به یک نتیجه زیبایی رضایت بخش بعد از جراحی بینی یک مساله بسیار مهم است. با توجه به این واقعیت که بینی یک ساختار پویا است، به وضوح ارزیابی کامل آن در حین عمل دشوار است. بنابراین درک قبل از عمل از انتظارات بیمار و اهداف جراحی ضروری است. افتادگی نوک بینی بعد از جراحی بینی یک نتیجه شناخته شده است و بیماران باید قبل از عمل مشاوره شوند. جنبه های فیزیکی و روانی بینی را می توان قبل از جراحی با جزئیات ارزیابی کرد، اما همه این پارامترها می توانند بعد از عمل تغییر کنند و باعث نارضایتی بیمار شوند.

منابع:

https://blogs.webmd.com/from-our-archives/20100720/dropped-tip-after-a-nose-job

https://journals.lww.com/prsgo/Fulltext/2021/04000/Tip_Droop_Prevention_in_Rhinoplasty__Dynamic.12.aspx

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

تماس با دکتر علاف اکبری