دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / بینی های کج و نامتقارن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بینی های کج و نامتقارن

انحراف و کجی بینی

برخی از بینی ها ظاهر کجی دارند و این کجی به صورت واضح قابل مشاهده است. این کجی بینی با شدت های مختلف بوده و از کجی خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شود.

این کجی ها در قسمت های مختلف بینی قابل مشاهده است. می تواند در قسمت استخوانی قرار گیرد و یا در یک سوم ناحیه فوقانی بینی و حتی در قسمت های پایین تر در نوک بینی و یا میانه بینی باشد. البته کجی بینی می تواند ترکیبی از همه قسمت ها باشد و به نوعی همه قسمت ها را درگیر نماید. (چه به صورت غضروفی باشد و چه استخوانی ).

در هر صورت و در هر جایی که باشد ظاهر صورت را ناخوشایند می سازد و باعث می شود سایر اجزا نیز به زیبایی دیده نشوند. حال راه حل چیست و چگونه می توان این زیبایی را به چهره بازگرداند؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح بیشتر این موضوع بپردازیم.

علت ایجاد کجی بینی

باید بدانیم اکثر این کجی های بینی در ازای یک ساختار کج بر روی تیغه بینی است. که در اصطلاح پزشکی به آن سپتوم گفته می شود و این تیغه بینی کج است که یک بینی کج روی آن سوار می شود البته این موضوع تنها دلیل نیست و علت های دیگری نیز به جز ، کجی تیغه می تواند مطرح گردد.

عموما این پیچ خوردگی ها یا انحرافات در اثر تروماهایی است که به بینی وارد می شود که می تواند در دوران کودکی و حتی هنگام زایمان ایجاد شود.همچنین ممکن است این تروماها در سنین جوانی با تروماهای ورزشی و یا در هنگام نزاع رخ دهد . تروماهایی که در سنین رشد ایجاد می شود تغییراتی در روند تکامل و رشد بینی ایجاد می کند و در نهایت در سن بلوغ با یک بینی کج و یا تیغه بینی کج مواجه می شویم.

علائم کجی بینی

علائمی که برای کجی بینی شمرده می شود علاوه بر اینکه ظاهر بینی، کج و مشهود است، داخل بینی ممکن است در یک طرف کامل مسدود شود . این عوامل باید ایجاد مشکلات تنفسی در فرد می شود و ترشحات بینی در یک سمت بینی افزایش یابد و منجر به سینوزیت یک طرفه گردد. این موارد برخی از عوارضی است که عموما در بینی های کج قابل مشاهده است.

مورد دیگر به ساختار و آناتومی بینی مرتبط است. زمانی که تیغه بینی کج می شود برای مثال مثلثی را در نظر بگیرید که یک تیغه وسط وجود دارد که بینی را به دو طرف مساوی تقسیم می کند . تصور نمایید این خط وسط که بینی را به دو قسمت تقسیم کرده به یک سمت خمیده شود . به گونه ای که یک سمت بینی کوچک شده و سمت دیگر بزرگتر می شود. در این حالت عموما انسداد از نظر تنفسی در سمتی وجود دارد که کوچک تر است .

ساختار داخل بینی کج

در ساختار بینی ، اجزایی وجود دارد به عنوان شاخک های بینی ، این شاخک ها وظیفه دارند سطح مخاطی بینی را افزایش داده و باعث مرطوب شدن و گرم شدن هوا می شوند. در قسمتی که فضای بینی بزرگ می شود ، اتفاقی که رخ می دهد، این شاخک ها برای اینکه خالی بودن فضا و خشک بودن هوا را جبران نمایند ، شروع به بزرگ تر شدن می کنند. در پی آن در جراحی بینی که به طور مفصل در بخش قبلی در مورد آن توضیح داده شد، زمانی که تیغه صاف شود یک مشکلی بروز می کند به نام بزرگ شدن شاخک ها که باید قسمتی از توجه جراح بینی به این ناحیه باشد و در روند درمان آن را لحاظ نماید.

نکته مهم در بینی کج !

نکته دیگری که وجود دارد، افرادی که انحراف کل ساختار بینی را دارند چه در رشد غضروفی و یا استخوانی ، مسئله ای که وجود دارد این نامتقارن بودن بینی و یا انحراف بینی در ساختار کل صورت باید جستجو شود . ممکن است شخص به همان نسبتی که دو طرف بینی قرینه و یکسان رشد نکرده است، می توان این غیرقرینگی را در مابقی صورت نیز مشاهده نمود.

به طوری که این موضوع باید برداشت شود که بینی جزیی از کل صورت است و رشد این دو به صورت یک مجموعه اتفاق می افتد و نامتقارن بودن بینی گاها جدا از نامتقارن بودن صورت نیست.

روش جراحی بینی کج

روش جراحی این نوع بینی ها به تبع نسبت به بینی های معمولی ، روش های خاص خود را دارد و درصد قرینه شدن بینی بعد از عمل نسبی است و نمی توان گفت به طور صد در صد قرینه خواهد بود. دلیل این احتمال نیز به این خاطر است که این نا متقارنی رشد در صورت نیز تاثیر گذاشته است و این موضوع را در عمل بینی نمی توان کتمان نمود. مورد دیگر در رابطه با این موضوع، زمانی است که غضروف های کج در عمل بینی صاف می شوند اما به خاطر اینکه سلول های غضروف ها یک حافظه رشد دارند و این حافظه رشد ممکن است مجدد بعد از جراحی بینی و صاف کردن به تغییراتی دچار کند. دلیل سوم نیز در رابطه با این موضوع ، زمانی است که ساختارهای مختلف استخوانی و غضروف و چند بعدی درگیر بوده و گاها شرایط برای صاف کردن کامل و قرینه سازی دو طرف در حد میلیمتری وجود نخواد داشت.  بیمار باید نسبت به این عمل زیبایی واقع بین باشد و انتظار طبیعی از ظاهر بینی خود داشته باشد.

البته درصد بالایی از انحراف های تیغه بینی حل می شود و مشکلات تنفسی برطرف گردد و معمولا بینی هایی که به شدت کج هستند ، رضایتمندی بعد از عملشان بسیار است چون تغییر قابل توجهی در چهره خود احساس می کنند .

مشکلات جراحی بینی کج

یکی از سختی هایی که در جراحی این نوع بینی ها وجود دارد، صاف کردن انحراف بینی است . قسمت های مختلف بینی چه در قسمت های پایین بینی و چه در قسمت های بالایی و خلفی باید اصلاح شوند . خوشبختانه در تکنیک ها و روش های جدید، تیغه بینی به صورت مطلوب تر و بهتر اصلاح می گردد.

اما در مواردی باید به خاطر داشته باشیم که اگر انحراف شدید است و یا تروماهای شدیدی در گذشته وجود داشته ، باید متریال یا موادی که برای بازسازی بینی استفاده می گردد ، مناسب باشد. این متریال غضروف است و تا زمانی که یک غضروف، خوب و مناسب باشد یک بینی خوب ساخته می شود و در صورت نبود غضروف مناسب در بینی باید از قسمت هایی از استخوان ها بهره گرفت . البته این مسئله در افرادی است که ترومای شدید داشته اند که غضروف شروع به استخوان سازی می کند و این باعث می شود غضروف کمی موجود باشد. همچنین استخوان های این نوع بینی ها استخوان های دفرمه و ضخیم هستند که به سختی می توان از آن استفاده کرد و گاها باید در نظر گرفته شود که برای اصلاح این بینی ها ، جراح نیاز دارد غضروف مورد نیاز از اجزای دیگر بدن ماننده دنده ، استفاده نماید.

اصلاح ساختارهای انحراف بینی

علاوه بر تیغه بینی سایر ساختارهای بینی ، استخوان های بینی است که با شکستن،  جا گذاری در محل مناسب و یا کم کردن استخوان در برخی موارد و حتی سوهان کشیدن ، سعی می شود شکل ظاهری را قرینه و در خط وسط قرار گیرد. در این شرایط حالت تقارن و زیبا به خود می گیرد.

بخش دیگر غضروف های میانی یا به اصطلاح پره های میانی است که این ناحیه نیز رشد متفاوتی دارند و با برخی تکنیک های جراحی ، زیاد یا کم و گاها از لایه های غضروفی برای شکل دهی متقارن، بهره گیری می شود.

در نهایت قسمت مهم دیگر که برای بیماران اهمیت زیادی دارد نوک بینی است که اگر قسمت های پایینی آن درگیر باشد، نوک بینی و سوراخ های بینی که غیر قرینگی های شدید دارند تا حد امکان با تکنیک های جدید برطرف می گردد. سعی می شود دو طرف پره های بینی به شکل مساوی و شکل هم طراحی شود البته این مشکل به صورت صد در صد ممکن است برطرف نشود.

مراقبت بعد از جراحی انحراف بینی

در افرادی که انحراف شدید تیغه بینی وجود دارد ، به جز پانسمانی که بعد از عمل روی بینی قرار می گیرد، یک پانسمان و یا اسپیلند داخل بینی قرار داده می شود تا از عوارض خونریزی در تیغه بینی جلوگیری شود و تا یک الی دو هفته ممکن است نیاز باشد که باقی بماند.

سایر پانسمان و چسب های حین عمل، بعد از یک هفته برداشته می شود . درمان های عادی بعد از عمل نیز مانند شستشو با سروم و استفاده از آنتی بیوتیک و مراقبت هایی که بعد از عمل زیبایی بینی لازم است، صورت می گیرد.

مورد متفاوتی که عموما به این دسته از افراد توصیه می شود، نگه داشتن دو طرف بینی با دست است به طوری که بدون حرکت تنها در خط راست نگه داشته شود.

میزان بهبودی در جراحی انحراف بینی

در این نوع جراحی ها چون تیغه بینی دچار اصلاحات زیادی می شود ممکن است روند بهبودی مقداری بیشتر طول بکشد. میزان رضایت بیمار از این جراحی انحراف و کجی بینی مانند سایر عمل های بینی حدود یک سال زمان نیاز دارد تا مشخص شود تا چه اندازه عمل رضایت بخش بوده است.

عوارض جراحی بینی های کج

در این نوع جراحی ها به خاطر اینکه شکستن استخوان در آن ها نسبت به شرایط عادی کمی سخت تر و تکنیکی تر است، قطعا خون مردگی های زیر جلدی ، کبودی و تورم بیشتر است. حتی ممکن است درد بیشتری نسبت به بینی های عادی داشته باشند. عوارضی مانند خونریزی ممکن است ایجاد شود همچنین گرفتگی بینی و تنفس بیمار را تا مدت ها تحت شعاع قرار می دهد و به زمان نیاز دارد تا به حالت عادی بازگردد. معمولا بیماران از این موضوع شکایت دارند که دیگر از سمت بازتر بینی، عمل تنفس راحتی ندارند. این مسئله به این خاطر است که تیغه بینی در قسمت وسط قرار گرفته و از حالت انحراف قبلی خارج شده است و طول می کشد با وضعیت جدید هماهنگ شود.

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده جراحی تیغه بینی یک جراحی حساس محسوب می شود و باید توسط یک جراح بینی متخصص انجام شود تا بیمار یک نتیجه قابل قبول دریافت نماید. جراحی بینی های کج روش های مختلفی انجام می شود که با وضعیت بینی بیمار تعیین می شود . افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند با مراجعه به بهترین جراح بینی می توانند از وضعیت بینی خود و مراحل جراحی آگاهی یابند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + پنج =

تماس با دکتر علاف اکبری