دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

یکی از مواردی که باعث نگرانی بیماران جراحی بینی می شود تاثیر جراحی بینی بر بویایی فرد است. بعضی از بیماران این ترس را دارند که بعد از عمل جراحی بینی بویایی خود را از دست بدهند یا بویایی آنها بسیار ضعیف شود. در این مقاله می خواهیم به تاثیر جراحی بینی بر بویایی و حس بویایی بعد از عمل بینی که ممکن است این مشکلات بعد از عمل بینی اتفاق بیفتد، بیشتر خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

آیا بعد از جراحی بینی حس بویایی رو از دست میدیم؟

اگر گمان می کنید که با با انجام عمل جراحی بینی حس بویایی خود را برا همیشه از دست خواهید داد باید بدانید که تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی موقتی است. درست است که بعد از انجام عمل جراحی بینی به طور میانگین 3 الی 6 هفته بعد بویایی خود را باز می یابید اما این به آن معنا نیست که بویایی شما از دست برود یا ضعیف شود.

تاثیر جراحی بینی بر بویایی

نفهمیدن مزه غذا بعد عمل بینی

تاثیر جراحی بینی بر بویایی و چشایی شما دقیقا مشابه شرایط سرماخوردگی می باشد. هنگامی که به سرماخوردگی دچار می شوید بویایی و چشایی شما تحت تاثیر قرار می گیرد و مزه و بوی غذا را متوجه نمی شوید. تاثر جراحی بینی بر بویایی و چشایی شما نیز به همین صورت است. اما این شرایط به طور موقت می باشد. البته باید در انتخاب پزشم خود نیز دقت کنید. تجربه و مهارت پزشک جراح بینی در نتیجه عمل بینی و عوارض و مشکلات بعد از عمل بینی تاثیررگذار خواهد بود.

چرا پس از عمل زیبایی بینی حس بویایی کم می‌شود؟

معمولا بعد از انجام عمل بینی کمی تورم در این ناحیه احساس می شود که نفس کشیدن و بویایی را برای فرد سخت می کند. این تورم باعث ستنگ شدن راه تنفس و تاثیر بر عملکرد رشته های عصبی می شود. به همین دلیل مولکول های هوا و رایحه به سختی وارد بینی می شود و در نتیجه آن به دلیل ضعیف شدن عملکرد رشته های عصبی حس بویایی ضعیف خواهد شد.

آیا حس بویایی همیشه بعد از جراحی بینی باز می‌گردد؟

همانطور که پیش تر نیز گفتیم تاثیر جراحی بینی بر بویایی موقتی است. البته که یک فاکتور بسیار مهم در بازه زمانی برگشت حس بویایی و چشایی بعد از عمل زیبایی میزان مهارت و تجربه پزشک متخصص می باشد. با این حال اگر از انتخاب پزشک جراح خود مطمئن هستید بهتر است مراقبت های لازم را انجام دهید تا بهبودی سریع تر حاصل شود. نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی در مدت زمان بهبودی موثر است. شرایط تخت خوابتان باید در حالتی باشد که شیب مناسبی داشته و از تجمع خون در سر جلوگیری شود. همچنین تا مدتی بعد از عم از خم شدن و انجام فعالیت سنگین و ورزش کردن خوددای کنید.

درمان اختلال بویایی بعد از عمل جراحی بینی

در صورتی که به مدت 3 الی 6 هفته بویایی شما ضعیف یا از بین رفته باشد طبیعی است. اما اگر تاثیر جراحی بینی بر بویایی شما برای مدت طولانی طول بکشد باید برای پیدا کردن علت اختلال بویایی به پزشکتان مراجعه کنید. پزشک جراح برای شما تصویربرداری تجویز می کند. با بررسی نتیجه تصویربرداری پزشک علت اختلال بویایی را تشخیص خواهد داد. در صورتی که علت اختلال به دلیل تورم و یا پولیپ باشد با مصرف داروهای استروئیدی به صورت قرص و اسپری بهبود خواهید یافت. اما بهتر است بعد از گذشت دوره نقاهت بعد از عمل بینی برای درمان اختلال بویایی اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =

تماس با دکتر علاف اکبری