دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / عمل جراحی بینی قوزدار
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عمل جراحی بینی قوزدار

عمل جراحی بینی قوز دار

برآمدگی یا قوز بینی ناشی از ساختار نامنظم غضروف و استخوان های بینی به وجود می آید. این ساختار نامنظم سبب می شود به جای اینکه یک شیب صاف از پل تا نوک بینی وجود داشته باشد، برآمدگی یا قوز در سطح آن مشاهده شود. در اغلب اوقات وجود قوز بینی برای افراد مشکلی ایجاد نمی کند اما بسیاری از افراد برای اهداف زیبایی تمایل به جراحی قوز بینی خود دارند.

برداشتن قوز بینی یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به انجام جراحی زیبایی بینی ترغیب می شوند.

قوز بینی چیست؟ دلایل ایجاد قوز بینی چیست؟ چه روش هایی برای برداشتن قوز بینی وجود دارد؟

ما در این مقاله سعی داریم به تمام سوالات مطرح شده پاسخ دهیم و اطلاعات مفیدی در مورد جراحی بینی قوزدار در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث ایجاد قوز روی بینی می شود؟

ساختار بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده و از این طریق به صورت شما متصل می شود. گاهی به دلایل عوامل متعددی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، سطح پل بینی صاف نیست و به اصطلاح قوز دار است. شایع ترین عوامل عبارتند از:

ژنتیک

برخی از افراد به صورت ژنتیکی بر روی پل بینی شان قوز یا برآمدگی دارند – به این معنی که آنها با این مشکل در بینی متولد شده اند.

برآمدگی یا قوز روی بینی که به دلیل ژنتیکی می باشد همیشه در کودکی ظاهر نمی شود اما ممکن است در دوران بلوغ وقتی بینی هنوز در حال رشد است ظاهر شود.

تروما یا آسیب دیدگی

تروما یا صدمه به بینی شما می تواند باعث ایجاد قوز بر روی آن شود. وارد شدن ضربه بر روی بینی سالم یا بینی شکسته به تدریج می تواند منجر به تشکیل برآمدگی یا قوز بینی شود.

 

 

آیا قوز بینی در تنفس تأثیر می گذارد؟

بر خلاف یک سپتوم منحرف شده، که یک وضعیت پزشکی است و می تواند سبب شود تا بینی شما کج به نظر برسد، قوز بینی معمولاً بر تنفس تأثیر نمی گذارد و تنفس شما را محدود نمی کند. بنابراین جراحی بینی قوز دار یک تصمیم شخصی است نه یک عمل جراحی ضروری. این برآمدگی ها فقط در صورت عدم رضایت شما از فرم بینی تان برداشته می شود تا ظاهر بهتری به دست آورید.

گزینه های درمانی برای از بین بردن قوز بینی

گزینه های موثر برای از بین بردن قوز بین شامل جراحی زیبایی بینی می باشد که در ادامه به بررسی انواع آن می پردازیم.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز یا رینوپلاستی باز، رایج ترین جراحی برای از بین بردن دائمی قوز یا برآمدگی بینی است.

این عمل جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد، در طی آن جراح بینی، برش های کوچکی ایجاد می کند تا بتواند به طور کامل به استخوان و غضروف زیر پوست بینی تان دسترسی داشته باشد.

سپس در ساختار و فرم بینی توسط جراح  تغییر ایجاد می شود، که ممکن است منجر به شکستن و تنظیم مجدد استخوان های بینی برای بهبود ظاهر آن شود.

بعد از جراحی زیبایی بینی، بینی شما تا یک هفته در اسپلینت قرار می گیرد. و به طور متوسط بهبود کلی ​​تا 3 هفته طول می کشد.

جراحی بینی به روش بسته

در طول عمل رینوپلاستی بسته، متخصص گوش و حق و بینی به جای ایجاد برش های قابل رویت روی پل بینی خود، از طریق برش در سوراخ های بینی جراحی را انجام می دهد.

این نوع عمل جراحی هم به بیهوشی عمومی نیاز دارد و در آن جراح برای رفع قوز بینی، تغییراتی در استخوان ها و غضروف ها ایجاد می کند.

رینوپلاستی بسته معمولاً به زمان ریکاوری کمتری نیاز دارد و بهبودی کامل معمولا بین 1 تا 2 هفته طول می کشد.

آیا بعد از جراحی، قوز بینی می تواند دوباره رشد کند؟

امکان رشد مجدد قوز بینی پس از جراحی وجود ندارد. بعد از جراحی زیبایی بینی، برخی از افراد در ناحیه ای که استخوان و غضروف برداشته شده، دچار کالوس می شوند که می تواند شبیه قوز بینی باشد.

 

 

یکی دیگر از عوارض جانبی جراحی بینی، کبودی و التهاب است و در دوران نقاحت، ممکن است متوجه شوید ناحیه ای که برآمدگی بینی تان برداشته شده، متورم و بزرگ شده است. این تورم به این معنی نیست که قوز بینی از بین نرفته یا در حال رشد است بلکه نشانه تورم پس از عمل جراحی است که بعد از یک هفته از بین می رود.

در انتها

هیچ علت ضروری برای جراحی بینی قوز دار وجود ندارد. اما اگر در مورد برآمدگی بینی تان احساس ناراحتی می کنید و برای شما مهم است که ظاهر بهتری داشته باشید، می توانید به گزینه های درمانی آن فکر کنید. به خصوص اگر این مشکل بر زندگی شما تاثیر گذار باشد، لازم است نسبت به انجام جراحی بینی قوز دار توسط بهترین جراح بینی اقدام کنید.

توجه داشته باشید بهترین متخصص گوش و حلق و بینی می تواند بهترین گزینه برای جراحی هایی از این دشت باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

تماس با دکتر علاف اکبری