دکتر سوره علاف اکبری / پروتزهای صورت / از پروتز چانه چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

از پروتز چانه چه می دانید؟

درحالى كه اكثر افراد داراى چانه هايى زيبا و نرمال در صورت خود هستند اما برخى ديگر از بدفرم بودن چانه خود رنج مى برند و اين مسئله فرم كلى صورت آنها را تحت تاثير قرار داده است. اين در حالى است كه برخى از افراد داراى چانه هاى فرو رفته و يا بسيار كوچك هستند، به طورى كه چانه آنها از شدت ضعيف بودن استخوان چانه به عنوان عضوى از صورت به نظر نمى رسد و در عضلات صورت فرو رفته است و گاهى به نظر مى رسد كه با عضلات و فرم گردن يكى شده و در هم آميخته شده است.

بنابراين اگر از ظاهر چانه خود ناراضی هستید و احساس می کنید كه چانه شما با ساير اجزاى صورتتان فاقد تناسب است، عمل جراحی پروتز چانه می تواند کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید.

چرا پروتز چانه انجام مى شود؟ 

به طور كلى پروتز چانه براى رفع نواقص و بدفرمى چانه مورد استفاده قرار مى گيرد و در موارد زير كاربرد دارد:

 • ايجاد تناسب و هماهنگی و بهبود اجزاى مختلف صورت
 • اصلاح و تقويت چانه ضعیف یا آسيب ديده
 • ايجاد تناسب و هماهنگى بين گردن و فک
 • اصلاح استخوان بسيار كوچك در برخى چانه ها
 • كاهش اندازه چانه هاى داراى استخوان بسيار بزرگ و نامناسب

 

عمل جراحی پروتز چانه چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی پروتز چانه معمولاً یک عمل سرپایی است که با استفاده از بی حسی عمومی و یا  موضعی و با آرام بخش انجام می شود. در اين عمل برش کوچکی در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد می شود و جراح زيبايى از طریق آن فضایی را برای کاشت چانه ایجاد کرده و آن را در اطراف استخوان چانه جا می کند.

لازم به ذکر است که عمل جراحی پروتز چانه به طور معمول کمتر از يك ساعت طول می کشد. با این حال، در صورت لزوم انجام عمل هاى اضافى زمان مورد نياز براى اين عمل افزایش می یابد. پس از اتمام عمل جراحی محل زخم و برش جراحى با بخیه بسته شده و چانه باند و پانسمان مى شود.

توجه: پروتز چانه كه در اطراف استخوان چانه بيمار قرار مى گيرد، قطعه اى کوچک و جامد است كه از مواد طبيعى و سازگار با بدن انسان كه معمولاً سیلیکون است، ساخته شده است. همچنین لازم به ذکر است که پروتز هاى چانه در اندازه و کانتور متفاوت هستند، بنابراين جراح زیبایی با توجه به ويژگى هاى صورت بيمار و نواقص و معايب اجزاى صورت او بهترين گزينه را انتخاب مى كند تا نتايج مطلوبى حاصل شود و بين اجزاى صورت فرد تناسب و هماهنگى به وجود آيد.

 

 

 

آيا نتايج حاصل از عمل پروتز چانه طبيعى به نظر مى رسد؟ 

نكته مثبت در خصوص عمل پروتز چانه اين است كه نتايج حاصل از اين عمل بسيار طبيعى جلوه می كند و پروتز چانه بسیار شبیه به استخوان طبيعى چانه است. اين در حالى است كه در صورت انجام اين عمل محال است كه فردى بتواند تشخيص دهد كه چانه فرد مورد عمل جراحى قرار گرفته و غير طبيعى است. بنابراين افرادى كه از فرم و اندازه چانه خود راضى نيستند، مى توانند با خيال راحت اين عمل را انجام دهند و از نتايج آن بهره مند شوند.

روند بهبودى و مراقبت بعد از جراحى پروتز چانه

برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است تا مراقبت های بعد از عمل جراحی پروتز چانه را جدی بگیرید. مهم ترین نکاتی که باید بعد از جراحی چانه رعایت شود عبارتند از:

 • به مدت يك الى دو هفته به هنگام استراحت از خوابيدن و فشار آوردن بر روى چانه و صورت خوددارى شود تا بتوان از بروز تورم و آسيب ديدگى بخيه ها جلوگيرى كرد.
 •  ممكن است پزشك و جراح زیبایی داشتن يك رژيم غذايى سبك و مايع را به مدت يك الى دو روز بعد از عمل براى بيمار تجويز كند.
 • گفتنى است انجام ورزش و فعاليت هاى سنگين بعد از گذشت ٣ الى ٤ هفته پس از عمل بلامانع است اما قبل از اين موعد توصيه نمى شود.
 •  از دستورالعمل های خاص جراحتان در طول دوره نقاهت پیروی كنيد تا روند بهبودی کامل را طی کنید و در اسرع وقت نتايج عالی و مطلوبى براى شما حاصل شود.
 • به خاطر داشته باشيد طی یک ماه پس از عمل، نتايج نسبى و پس از فروكش كردن تورم و با گذشت ٣ ماه نتايج دائمى و نهايى حاصل خواهد شود.

دوران نقاهت عمل جراحی پروتز چانه

اکثر بیمارانى كه تحت عمل جراحى پروتز چانه قرار می گیرند، پس از گذشت مدت زمان كوتاهى و با گذشت ٧ روز از عمل مى توانند دوباره فعاليت هاى روزانه خود را از سر بگيرند و به زندگى عادى خود برگردند. همچنين درد ناشى از عمل مى تواند با كمپرس يخ و داروهاى مسكن و ضد درد به راحتى كنترل شود و تسكين يابد.

نتايج عمل پروتز چانه چه مدت باقى خواهد ماند؟

به طور معمول نتایج حاصل از اين عمل باید در طول سالها ادامه داشته باشد، چراكه پروتز هاى چانه قطعات پزشکی بسیار قوی و با دوامى هستند و بايد دائمی باشند. در حالی که روند پیری بر ساير اجزاى چهره تأثیر می گذارد اما کانتور چانه تغییر نخواهد کرد. البته بايد توجه داشت كه آسیب به صورت ممکن است به پروتز چانه آسیب برساند كه برای جایگزینی و ترمیم آن نیاز به یک عمل جراحی دیگر وجود دارد.

 

 

عوارض پروتز چانه

در صورت انجام جراحى زیبایی پروتز چانه نزد متخصص جراحی زیبایی متبحر و با تجربه، عمل پروتز چانه با عوارض بسيار كمى همراه خواهد بود. اما به طور كلى خطرات احتمالی اين عمل شامل موار زير مى شود:

 • عفونت
 • هماتوم و خونریزی داخلی
 • تغییر موقعیت ایمپلنت
 • جای زخم
 • واكنش و عوارض جانبی ناشى از بیهوشی عمومى

البته لازم است بدانيد كه شما می توانید با انتخاب یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه اين خطرات جزئى و محدود را نيز به حداقل برسانید. بنابراين چنان چه شما ساکن شهر تهران هستید اولين قدم براى تصميم گيرى جهت انجام پروتز چانه كسب شناخت و آگاهى و انتخاب بهترین جراح پلاستیک صورت در تهران مناسب است.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

تماس با دکتر علاف اکبری