دکتر سوره علاف اکبری / جراحی بینی / سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی

سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی یکی از روش‌های شناخته شده در جراحی بینی است که برای اصلاح برخی مشکلات جزئي باقی مانده از جراحی قبلی انجام می‌شود. در واقع سوهان کشیدن بینی را می‌توان یک نوع جراحی ترمیمی محسوب کرد. هدف سوهان کشیدن بینی، صاف کردن برآمدگی بینی در بینی‌های قوز دار است. در طی این جراحی، استخوان اضافی به همراه بخش‌هایی از غضروف تراشیده می‌شوند.

سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی

علت ایجاد قوز بینی بعد از جراحی بینی

اگر یک خط مستقیم در نمای نیم رخ بینی از میانه‌ی دو ابرو به سمت نوک بینی بکشیم هیچ نوع برآمدگی بالای این خط نباید وجود داشت باشد. اگر برآمدگی بالای این خط وجود داشته باشد یعنی بینی دارای قوز است. قوز بینی بنا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود، درمان انواع قوز بینی با توجه به دلیل ایجاد آن متفاوت است. بنابراین پیش از اینکه جراحی بینی انجام شود، باید علت اولیه‌ای که منجر به ایجاد قوز شده است شناسایی شود، در غیر این صورت ممکن است بعد از جراحی اولیه، قوز بینی دوباره ایجاد شود.

انواع قوز بینی که بعد از جراحی بینی ممکن است ایجاد شوند عبارتند از:

  • باقی ماندن قوز بینی اولیه: گاهی اوقات قوز بینی که از قبل وجود داشته حین جراحی اول به طور کامل و یا متناسب با سایر قسمت‌های بینی اصلاح نمی‌شود.
  • قوز بینی به دلیل افتادگی نوک بینی: اگر پس از جراحی، نوک بینی دچار افتادگی شود می‌تواند باعث ایجاد یک قوز کاذب شود که به دلیل زاویه‌ی نوک بینی ایجاد شده است.
  • قوز بینی به دلیل سربالا بودن نوک بینی: در بینی‌هایی که نوک بینی زاویه‌ی بیش از حدی پیدا کرده است و به اصطلاح سربالا شده است ممکن است قوزی در قسمت میانی بینی ایجاد شود.

کاندید مناسب جراحی سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

این جراحی برای افراد بالای 18 سال که در گذشته جراحی بینی را انجام داده‌اند و اکنون از قوز ایجاد شده روی بینی ناراضی هستند مناسب است. برای جراحی باید از لحاظ جسمانی سالم باشید و هیچ گونه بیماری مزمنی که در روند جراحی اختلال ایجاد نماید نداشته باشید. همچنان باید از سلامت روحی مناسب جهت جراحی و پذیرش نتایج جراحی برخوردار باشید.

بیشتر بدانید: پیرسینگ بعد از عمل بینی

نحوه جراحی سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

تعدادی از بیمارانی که نیاز به جراحی سوهان کشیدن بینی دارند باید تغییراتی در نوک بینی، سوراخ‌های بینی، زوایای بینی و استخوان‌های بینی نیز داشته باشند. بنابراین نیاز است که جراحی در اتاق عمل و با بیهوشی انجام شود. جراحی سوهان کشیدن ممکن است با استفاده از روش جراحی باز و یا بسته انجام شود. در روش باز یک برش در تیغه‌ی میانی بینی ایجاد می‌شود تا جراح بتواند به ساختار داخلی بینی دسترسی راحت‌تری داشته باشد.

پس از اینکه بافت بینی از استخوان و غضروف جدا شد، نوک بینی و ارتفاع بینی به گونه‌ای اصلاح می‌شوند که هرنوع برجستگی میانی بین آنها از بین برود. از بین بردن قوز با استفاده از سوهان و یا وسیله‌های جراحی اولتراسونیک انجام می‌شود. در نهایت استخوان‌ها و غضروف بازسازی و اصلاح می‌شوند، بخیه‌هایی در داخل و خارج بینی اعمال می‌شود، بینی پانسمان می‌شود و جراحی پایان می‌یابد.

نحوه جراحی سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

آیا در جراحی سوهان کشیدن بینی، وضعیت استخوان‌های بینی نیز تغییر می‌کند؟

در موارد که قوز بینی به دلیل برآمدگی استخوان بینی ایجاد نشده است و مشکل فقط مرتبط با غضروف‌های اضافی است، نیازی به تغییر و دستکاری استخوان‌ها نیست. با این وجود قوز بینی در اغلب موارد نیاز به اصلاحاتی در ساختار استخوانی بینی نیز دارد. پزشک در معاینات پیش از جراحی توضیحات کاملی در مورد تغییراتی که نیاز است حین جراحی انجام شود ارائه خواهد کرد.

بیشتر بدانید: اصلاح شاخک های بینی

سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی با بی‌حسی قابل انجام است؟

برخی از جراحی‌های سوهان کشیدن بینی که فقط نیاز به سوهان کشیدن بخش‌های غضروفی دارد با آرام بخش و بی‌حسی موضعی قابل انجام است اما در مواردی که نیاز است اصلاحاتی در استخوان و سایر قسمت‌های بینی نیز انجام شود توصیه می‌شود جراحی با بیهوشی عمومی انجام شود.

خطرات جراحی سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

جراحی سوهان کشیدن بینی مانند تمام روش‌های جراحی با عوارض و خطراتی همراه است. تعدادی از شایعترین و مهمترین عوارض این جراحی عبارتند از:

  • خطرات مرتبط با بیهوشی
  • فروریختن سقف بینی
  • اختلال در تنفس
  • مشکلات زیبایی شناختی

کلام آخر

در صورتی که می‌خواهید از جراحی‌های ترمیمی مانند سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی پیشگیری نمائید لازم است در انتخاب جراح بینی خود نهایت دقت را داشته باشید. پیش از جراحی باید یک آنالیز کلی از قوز پشتی بینی انجام شود، زاویه‌ی آن با نوک بینی، ریشه‌ی بینی و سایر قسمت‌های بینی مورد ارزیابی قرار بگیرد و جراحی بر اساس از بین بردن این قوز انجام شود. اگر جراحی ابتدایی به خوبی انجام شود دیگر نیازی به سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی بینی نخواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عطسه بعد از عمل بینی

عطسه بعد از عمل بینی

عطسه کردن یک عکس العمل طبیعی و غیر ارادی بدن است که در اغلب موارد بدون هیچ گونه مشکلی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 10 =

تماس با دکتر علاف اکبری